Neler Yeni

E-Ticaret Forumu

Hoşgeldiniz.. Forumda e-ticaret üzerine herşeyi konuşuyor ve tartışıyoruz.
Pazaryerleri, e-ticaret yazılımları, ödeme sistemleri, kargo firmaları, e-ticaret etkinlik ve duyuruları, gündemdeki tüm konular ve daha fazlası..
Sizde ailemize katılmak istemez misiniz? Üstelik üyelikler tamamen ücretsiz!

Bilgi B2B (Business to Business) Nedir? (1 Kişi)

Moderator 

Yönetici
Moderator
Katılım
16 Haz 2020
Konular
47
Mesajlar
59
Tepki Puanı
18
Konum
Antalya
Web Sitesi
eticaretforum.com
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
B2B firmalar arası yapılan e-ticaret anlamına gelmektedir. Bu kısaltmanın İngilizce olarak açılımı; Business to Business’tır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla kullanılmakta olan bir e-ticaret modeli olarak B2B karşımıza çıkmaktadır. Bu online ticaret faaliyeti ile anlatılmak istenen; bir firmanın kendi bünyesinde ya da farklı firmaların kendi aralarından ticaret faaliyetlerinin yürütüldüğüdür.

b2b-business-to-business-nedir.png

E-ticaret modelleri arasında bulunan B2B e-ticarette alıcı olan firmalar ile satıcı olan firmalar aynı internet sitesinde karşılaşırlar ve alışveriş faaliyetleri gerçekleşir. B2B platformlarında satışı yapılacak olan ürün ve hizmetler yayınlanır. Bu platformlarda satışı yapılan söz konusu ürün ve hizmetler için fiyat alma ve de fiyat verme gibi durumlar da söz konusu olmaktadır. Dolayısı ile B2B platformlarında, alıcılar ve satıcılar fiziksel olarak karşı karşıya gelmeye gereksinim duymadan fiyatları ve teklifleri değerlendirme şansına sahip olabilmektedir.

B2B Avantajları
B2B platformları ülke genelinde etkinliğini gösterdiği gibi aynı zamanda uluslararası olarak da etkinliğini göstermektedir. Alıcıların ve satıcıların ortak bir platformda buluşmasını sağlayan B2B pek çok avantajı bünyesinde barındırmaktadır. Bu avantajlardan ilki; haftanın her günü kesintisiz olarak, her saat alıcıların ve satıcıların karşılaşabilme imkânıdır. İnternet aracılığı ile e-ticaret yapan firmalar, tatil günlerinde ve de mesai saatlerinin dışında da faaliyet gösterebilmekte, ürünler eve hizmetlere yönelik olarak fiyat teklifleri sunabilmekte ve fiyat alabilmektedir. Bunun dışında B2B sisteminin sunduğu diğer avantajlar ise şunlardır:
  • Alıcı ve satıcı firmalar fiziksel olarak karşı karşıya gelmek durumunda değildir
  • Zaman ve sınır kavramı ortadan kalkmaktadır
  • Ürün ve hizmetler geniş bir pazarda değerlendirilebilmektedir
  • Kısa sürede ürün ve hizmetlere yönelik detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir
  • Ürünlere ulaşmada ve alıcıya ulaşmada maliyetler düşmektedir
B2B platformu, gelecek vaat eden bir platformdur ve gelecek yıllarda etkisini daha da genişletecek olması kaçınılmazdır. Çünkü bu ticaret modelinin sunduğu avantajların maliyetleri düşürmesi ve işlemleri kolaylaştırması her geçen gün taleplerin artmasına neden olacaktır.

B2C hakkında bilgi almak için -> B2C (Business to Customer) Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.
E-ticaret hakkında bilgi ve haberlere ulaşabilmek için -> E-Ticaret Bilgi ve Haberler Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

Sizde bize katılmak ister misin?

Yanıt için giriş yapmanız veya üye olmanız gerekir.
veya

Yeni Hesap Oluştur

Hesap oluşturarak bize katılabilirsiniz. Üstelik ücretsiz!

Konuyu Görüntüleyenler: ( Kullanıcı: 0, Misafir: 0 )

Tips
İpucu
Üst Alt