Neler Yeni

E-Ticaret Forumu

Hoşgeldiniz.. Forumda e-ticaret üzerine herşeyi konuşuyor ve tartışıyoruz.
Pazaryerleri, e-ticaret yazılımları, ödeme sistemleri, kargo firmaları, e-ticaret etkinlik ve duyuruları, gündemdeki tüm konular ve daha fazlası..
Sizde ailemize katılmak istemez misiniz? Üstelik üyelikler tamamen ücretsiz!

Bilgi E-Ticaret Altyapısı Nedir? (1 Kişi)

Moderator 

Yönetici
Moderator
Katılım
16 Haz 2020
Konular
47
Mesajlar
59
Tepki Puanı
18
Konum
Antalya
Web Sitesi
eticaretforum.com
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
E-ticaret altyapısı, e-ticaret faaliyetlerini yürüten firmaların kullandıkları altyapılardır. Bu altyapı sayesinde firmalar, online ortamlarda tüketicilere ürün ve hizmetler sunmakta ve alışverişlerin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Günümüzde, e-ticaret firmalarına gerekli olan altyapıyı sağlamakla görevli olan çeşitli firmalar bulunmaktadır ve bu firmalar çeşitli altyapı paketleri ile faaliyet göstermektedir.

Kendi işini kurmak isteyen ve online platformlarda ticaret faaliyetlerini yürütmek isteyen kişi ve firmalara hizmet veren altyapı sağlayıcıları, yazılım konularında ve e-ticaret sitesi kurma çalışmalarında aktif rol oynamaktadır.

e-ticaret-altyapilari.png

E-Ticaret Altyapısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
E-ticaretin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için altyapı sağlayıcıları çeşitli paketleri kullanıma sunmaktadır. Bir e-ticaret firmasının bu hazır paketlerden yararlanmadan önce dikkate alması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar:
  • Düzenleme seçenekleri fazla ve tasarımlar farklı olmalıdır
  • İçerikler SEO uyumu taşımalıdır
  • Ödeme seçenekleri geniş olmalıdır
  • Sosyal medya uygulamaları ile entegrasyonu olmalıdır
  • Müşteri hizmetleri ve kargo hizmetlerinin yönetimi olmalıdır
  • Blog yönetimi ve e-mail yönetimi olmalıdır
  • Analiz seçenekleri olmalıdır
Başarılı bir e-ticaret altyapısı için minimum düzeyde bu özelliklerin bulunması gerekmektedir. Ödeme seçenekleri kısıtlı olan, kargo ve müşteri hizmetleri yetersiz olan, tasarımı farklı olmayan site altyapılarının başarısı söz konusu olamamaktadır. Özellikle tercih edilecek olan altyapının raporlama ve analiz seçeneğini sunması, ileride yapılacak olan çalışmaların ve geliştirilecek olan stratejilerin temelini oluşturmaktadır.

En iyi e-ticaret yazılımı hangisidir? merak ediyorsanız yazımızı okumanızı öneririm.
E-Ticaret Altyapısı Türleri
Günümüzde kullanılan E-ticaret altyapısı temelde iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu altyapılardan ilki; ücretsiz olarak sunulan ve gönüllü yazılımcılarca kullanıma sunulan altyapılardır. Ücretsiz olarak sunulan altyapıyı kullanan e-ticaret firmalarının kurulum için herhangi bir ek yazılım kullanmaları gerekmemektedir. Fakat bu altyapıyı kullanan e-ticaret firmalarının çeşitli saldırılara karşı savunması yok denecek kadar azdır. Dolayısı ile başarılı bir şekilde ticaret faaliyetlerini yürütmek isteyen firmaların bu altyapıları kullanması önerilmemektedir. Çünkü bu altyapıların savunması oldukça düşük ve güvenlik açıkları oldukça fazladır.

Bir e-ticaret sitesinin faaliyetlerini yapabilmesi için kullanılan altyapılardan bir tanesi de ücretli olan, bu işi yapmakla görevli olan firmalar tarafından sağlanan altyapılardır. Firma adına tüm işlemleri gerçekleştiren, yazılımsal konularda destek olan bu altyapılar kullanılması önerilen ve güvenlikli olan altyapılardır.

E-ticaret hakkında bilgi ve haberlere ulaşabilmek için -> E-Ticaret Bilgi ve Haberler Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

Sizde bize katılmak ister misin?

Yanıt için giriş yapmanız veya üye olmanız gerekir.
veya

Yeni Hesap Oluştur

Hesap oluşturarak bize katılabilirsiniz. Üstelik ücretsiz!

Konuyu Görüntüleyenler: ( Kullanıcı: 0, Misafir: 0 )

Tips
İpucu
Üst Alt