Neler Yeni

E-Ticaret Forumu

Hoşgeldiniz.. Forumda e-ticaret üzerine herşeyi konuşuyor ve tartışıyoruz.
Pazaryerleri, e-ticaret yazılımları, ödeme sistemleri, kargo firmaları, e-ticaret etkinlik ve duyuruları, gündemdeki tüm konular ve daha fazlası..
Sizde ailemize katılmak istemez misiniz? Üstelik üyelikler tamamen ücretsiz!

Bilgi E-Ticaret Nedir? (1 Kişi)

Moderator 

Yönetici
Moderator
Katılım
16 Haz 2020
Konular
47
Mesajlar
59
Tepki Puanı
18
Konum
Antalya
Web Sitesi
eticaretforum.com
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
E-ticaret, geleneksel olarak gerçekleştirilen alışveriş faaliyetlerinin online ortamlar üzerinde yapılmasıdır. Web tabanlı olan ortamlarda, internet aracılığı ile ürün ve hizmetlerin alınmasına ve satılmasına e-ticaret denmektedir. E-ticaret, tüketicilerin kısa zaman içerisinde ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda alışveriş yapmasına olanak tanımaktadır. Geleneksel olan yöntemlere göre daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen bu alışveriş seçeneğinde alıcı ve satıcılar çeşitli avantajlara sahip olmaktadır.

E-ticaret faaliyetleri, alıcının ve satıcının bazı avantajları yakalamasına imkan tanımaktadır. Satıcılar, şube giderleri olmadan daha düşük maliyetler ile kolaylıkla satış faaliyetlerini internet aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. Üstelik satıcılar, internetin sunduğu sınırsızlık sayesinde yalnızca ticaret faaliyeti yaptığı bölgede değil tüm dünyada satış faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedir. Alışverişte sınırların ortadan kalkmasını sağlayan e-ticaret, satıcıların daha geniş alanlarda ticaret yapabilmesinin önünü açmaktadır. Ayrıca şube giderleri dışında pek çok ek masraftan da kaçınmış olmaktadır.
e-ticaret-nedir.jpg

E-Ticaretin Amacı
E-ticaretin amacı; alışveriş faaliyetlerinin en kısa, en kolay ve en güvenli şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. İnternet üzerinde bulunan milyonlarca ürünün alıcıyla buluşmasını sağlayan e-ticaret sistemidir. Bu sistem ile ürün ve hizmetler, birbirinden farklı seçenekleri ile alıcılarına sunulmaktadır. Tüm bu ürün seçenekleri, potansiyel alıcılar tarafından kısa zaman içerisinde tüm ayrıntılarına kadar incelenebilmektedir.

Yeni nesil bir alışveriş seçeneği olarak e-ticaret tüketicilere ürün ve hizmetlerin kısa sürede ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca e-ticaretin ödeme seçeneklerinin zengin oluşu da bu alışveriş faaliyetlerinin kalitesini ve kolaylığını arttırmaktadır. Dolayısı ile e-ticaretin temel amacı; kullanılması kolay ara yüzler aracılığıyla tüketicilere kolaylık sunmaktır.


E-Ticaret Türleri
Ticaret faaliyetlerin web tabanlı olan siteler üzerinde internet aracılığı ile yapılmasına e-ticaret denmektedir. E-ticaret, ilişkide bulunulan kişilerin farklılaşmasına göre türlere ayrılmaktadır. Günümüzde yürütülen e-ticaret faaliyetlerinin türleri şunlardır:

  • Şirketler arasındaki e-ticaret
  • Şirketler ve tüketiciler arasındaki e-ticaret
  • Şirketler ve kamu idareleri arasındaki e-ticaret
  • Tüketiciler ve kamu idaresi arasındaki e-ticaret
-> B2C (Business to Customer) Nedir?
-> B2B (Business to Business) Nedir?

Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan e-ticaret türü; şirketler ve tüketiciler arasındaki e-ticarettir. Bu ticaret faaliyetinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için gereksinim duyulan bazı ihtiyaçlar bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar; e-ticaret sistemi, domain, sunucular, tasarım, güvenlik uygulamaları ve ödeme yöntemleridir.

Şirketler ve tüketiciler arasındaki e-ticaret faaliyetinin amacı; tüketicilerin daha kolay alışveriş yapabilmesidir. Böylelikle tüketiciler, ihtiyaçları doğrultusunda diledikleri ürüne, diledikleri ürün modellerine farklı fiyatlarla ulaşabilmektedir. Tüketiciler bu sayede yerlerinden bile hareket etmeden, internet ve internet erişimi bulunan cihazlar sayesinde alışverişlerini yapabilmektedir.

E-ticaret hakkında bilgi ve haberlere ulaşabilmek için -> E-Ticaret Bilgi ve Haberler Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.
 
  • Like
Tepkiler: Ali

Sizde bize katılmak ister misin?

Yanıt için giriş yapmanız veya üye olmanız gerekir.
veya

Yeni Hesap Oluştur

Hesap oluşturarak bize katılabilirsiniz. Üstelik ücretsiz!

Konuyu Görüntüleyenler: ( Kullanıcı: 0, Misafir: 0 )

Tips
İpucu
Üst Alt