Neler Yeni

E-Ticaret Forumu

Hoşgeldiniz.. Forumda e-ticaret üzerine herşeyi konuşuyor ve tartışıyoruz.
Pazaryerleri, e-ticaret yazılımları, ödeme sistemleri, kargo firmaları, e-ticaret etkinlik ve duyuruları, gündemdeki tüm konular ve daha fazlası..
Sizde ailemize katılmak istemez misiniz? Üstelik üyelikler tamamen ücretsiz!

Bilgi E-Ticarette Havale ve EFT ile Ödeme'nin Önemi (1 Kişi)

Moderator 

Yönetici
Moderator
Katılım
16 Haz 2020
Konular
51
Mesajlar
63
Tepki Puanı
19
Konum
Antalya
Web Sitesi
eticaretforum.com
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
E-ticaret’de havale/EFT ile ödeme tüketicilerin hizmetine sunulan bir ödeme yöntemidir. Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde e-ticaret faaliyetleri büyük bir ivme kazanmıştır ve tüketiciler satın alma davranışlarını daha fazla avantaj sunması nedeniyle e-ticaret platformları üzerinden gerçekleştirmektedir. E-ticaret firmaları da daha geniş kitlelere hitap etmek ve hacimlerini daha fazla genişletmek için çeşitli uygulamalarla gelişme göstermektedir. Bu kapsamda özel çalışma yapılan alanlardan bir tanesi de ödeme sistemlerinin çoğaltılmasıdır. Bu noktada, havale ve EFT seçeneği de online olarak alışveriş yapmak isteyen kişilerin hizmetine sunulmaktadır.

e-ticarette-havale-eft.jpg

İnternet ortamında, e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde kullanılan ödeme yöntemlerinden bir tanesi olan havale ve EFT, banka müşterisi olan ve bir banka kartı sahibi olan kişilerin kullanabildiği bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme yöntemine göre; banka hesabında yeterli meblağda para bulunan kişiler, alışverişleri sonucunda bankadan e-ticaret firmasının hesabına para aktarımında bulunmakta ve ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

E-ticaret’de Havale/EFT ile Ödeme Nedir?
Havale ve EFT birbirinden farklı iki işlemdir. Havale ile ödeme yöntemi; aynı bankalar arasında gerçekleştirilmekte, EFT ise iki farklı banka arasında gerçekleştirilmektedir. Bu iki ödeme yöntemi birbiri ile kıyaslandığında; havale yapmak, EFT yapmaktan daha avantajlı ve caziptir. Çünkü havale işlemlerinde, işlemin yapılması ile birlikte söz konusu hesaptan para çıkar ve diğer hesaba geçer. Bu işlem sırasında, ödemeyi yapan kişiden düşük bir ücret talep edilir. Kimi zaman bankacılık uygulamaları kapsamında hiçbir ek ücret alınmaması da söz konusu olabilmektedir. EFT ile ödeme yönteminde ise; paranın bir hesaptan çıkıp başka bir hesaba geçmesi zaman alabilmektedir ve EFT işlemi karşılığında işlemi yapan kişiden daha fazla işlem ücreti kesilmektedir.

Daha iyi bir hizmet sunulabilmesi ve e-ticaret’de havale/EFT ile ödeme işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi için e-ticaret firmalarının birden fazla bankada hesaplarının bulunması tavsiye edilmektedir. Bu durum, EFT masrafından kaçınan kişilerin havale seçeneğine yönelmesine ve alışverişi gerçekleştirmesine etki edecektir.

E-ticaret hakkında bilgi ve haberlere ulaşabilmek için -> E-Ticaret Bilgi ve Haberler Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

Sizde bize katılmak ister misin?

Yanıt için giriş yapmanız veya üye olmanız gerekir.
veya

Yeni Hesap Oluştur

Hesap oluşturarak bize katılabilirsiniz. Üstelik ücretsiz!

Users who are viewing this konu

Tips
İpucu
Üst Alt