Neler Yeni

E-Ticaret Forumu

Hoşgeldiniz.. Forumda e-ticaret üzerine herşeyi konuşuyor ve tartışıyoruz.
Pazaryerleri, e-ticaret yazılımları, ödeme sistemleri, kargo firmaları, e-ticaret etkinlik ve duyuruları, gündemdeki tüm konular ve daha fazlası..
Sizde ailemize katılmak istemez misiniz? Üstelik üyelikler tamamen ücretsiz!

Bilgi Türkiye'de E-Ticaret Ödeme Alt Yapıları (1 Kişi)

Moderator 

Yönetici
Moderator
Katılım
16 Haz 2020
Konular
45
Mesajlar
57
Tepki Puanı
18
Konum
Antalya
Web Sitesi
eticaretforum.com
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
Türkiye’de e-ticaret ödeme alt yapıları online alışveriş yapan tüketicilere zengin seçeneklerle sunulmaktadır. Her e-ticaret sitesinde aynı olmamakla birlikte pek çok ödeme altyapısı söz konusu olmaktadır. Bu ödeme yöntemleri; havale, EFT, kredi kartı ile ödeme, sanal kart ile ödeme, mobil ödeme ve kapıda ödemedir. Her e-ticaret sitesinin kullandığı ödeme altyapısına göre kullanmakta olduğu bir ödeme yöntemi bulunmaktadır. Kimi alışveriş sitelerinde tek bir ödeme yöntemi kullanılabiliyorken, kimi online alışveriş sitelerinde de bütün ödeme sistemleri kullanılabilmektedir.

e-ticarette-odeme-alt-yapilari.jpg

E-ticaret yapan firmaların altyapısı sağlayıcısı olan firmalar farklı paketlerle farklı hizmetler sunmaktadır. Dolayısı ile her paketin kapsamı farklıdır ve paketlere göre ödeme altyapıları da farklılık göstermektedir. Bir e-ticaret sitesinin daha geniş kitlelere hitap etmesi ve online alışverişi kolaylaştırması için tüketicilere geniş ödeme seçenekleri sunması gerekmektedir. Müşteri memnuniyeti açısından farklı ödeme yöntemlerinin olması önemli bir unsurdur.

Türkiye’de E-ticaret Ödeme Altyapı Sağlayıcıları
Ülkemizde e-ticaret faaliyetleri her geçen gün ivme kazanmakta ve daha fazla önem teşkil etmektedir. İnternet kullanıcılarının artması ile birlikte internet üzerindeki alışverişlerin de artış gösteresi sağlam bir altyapıya gereksinim duyulduğuna işaret etmektedir. Ülkemizde e-ticaret sitelerine altyapı desteği sağlayan pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların, müşterilerinin hizmetinde sunduğu paketlere göre ödeme seçenekleri de çeşitlilik kazanmaktadır. Türkiye’de e-ticaret ödeme altyapıları sağlayıcıları arasında; Paynet, Payu, İyzico, Paytr ve Hepsipay bulunmaktadır. Bu hizmet sağlayıcıları, e-ticaret sitelerinin ödeme sistemlerinin sorunsuz bir şekilde yönetilmesinde etkili olmaktadır.

E-ticaret sitelerinin tahsilat işlerini daha kolay yapması ve tahsilatların daha denetimli halde gerçekleştirilmesi için faaliyet gösteren ödeme sistemi altyapı sağlayıcılarının her biri farklı fiyat politikaları ve farklı içeriklerle hizmetlerini sunmaktadır. Dolayısı ile bir e-ticaret sitesi için ödeme altyapısı hizmeti almadan önce iyi bir piyasa araştırması yapılmalı ve kullanıma sunulan paketler iyi incelenmelidir. Bu firmalar sayesinde e-ticaret siteleri yalnızca etki alanlarını genişletmeye yönelik çalışma yapmakta, ödemelerin gerçekleştirilmesi aşamasında çaba sarf etmemektedir.

Diğer konumuz olan E-Ticarette Kredi Kartının Önemi yazımızıda okumalısınız.
Diğer ödeme sistemleri hakkında bilgi almak için -> Ödeme Sistemleri kategorimizi ziyaret ediniz.
 

Sizde bize katılmak ister misin?

Yanıt için giriş yapmanız veya üye olmanız gerekir.
veya

Yeni Hesap Oluştur

Hesap oluşturarak bize katılabilirsiniz. Üstelik ücretsiz!

Konuyu Görüntüleyenler: ( Kullanıcı: 0, Misafir: 0 )

Tips
İpucu
Üst Alt